Budując dom czy remontując dwupoziomowe mieszkanie nie przywiązujemy do schodów tak dużego znaczenia jak do innych elementów wnętrza. Najczęściej wybieramy stolarza, materiał i kształt poręczy. Schody są jednak bardzo ważne! Powinny być przecież bezpieczne dla domowników, a przede wszystkim dzieci. A dodatkowo mogą stanowić efektowną dekorację wnętrza. Szczególnie, jeśli wychodzą na salon i zwracają na siebie uwagę przychodzących gości. W kolejnych wpisach podpowiemy, jakie oświetlenie schodów wybrać, jak połączyć bezpieczeństwo z aranżacją i uzyskać oczekiwany efekt wyłącznie za pomocą oświetlenia. Dowiesz się wszystkiego po kolei. Od planowania, przygotowania instalacji, wyboru odpowiedniej metody oświetlenia, aż do włączenia światła. Zaczynamy!

 

Kiedy zaplanować oświetlenie LED na schodach?

Planowanie systemu oświetleniowego zacznij na etapie wykonywania instalacji elektrycznej przez elektryka. Wówczas będzie można przemyśleć schemat, doprowadzić odpowiednie zasilanie i przewody. Wiele osób zaczyna interesować się oświetleniem schodów, gdy są już wykonane wylewki na posadzkach i tynki na ścianach. A nawet, gdy schody są już wykończone przez stolarza. Oświetlenie na takim etapie remontu jest jeszcze możliwe (lecz nie zawsze), ale będzie stanowić utrudnienie dla wykonawców. A także wpłynie negatywnie na estetykę Twoich schodów (widoczność przewodów).

 

 

Jakie oświetlenie schodów można wybrać?

  • Oświetlenie górne – lampy wiszące, plafony na sufit bądź kinkiety montowane na klatce schodowej
  • Oświetlenie punktowe – tradycyjne halogeny,  żarówki LED lub lampki najczęściej do umieszczenia na ścianie przy klatce schodowej bądź okazjonalnie na/pomiędzy stopniami
  • Oświetlenie liniowe – to przede wszystkim taśmy LED lub oświetlenie światłowodowe

 

Jak przygotować instalację elektryczną?

 

Stosując żarówki 230 V lub halogeny

Infoprzewód 3-żyłowy 1,5 mm², zasilanie 230 V oraz puszka, jeśli źródło światła będzie umieszczone np. na ścianie

 

Wykorzystując taśmy LED, lampki na 12 V, żarówki halogen/LED na 12 V

Infoprzewód 2-żyłowy linka 0,5 mm² – 1,0 mm ² oraz zasilacz (przewidzieć miejsce na zasilacz niedaleko schodów/pod schodami/w garażu itp.)

 

 

Podsumowanie – planowanie oświetlenia schodów

Schody budujemy raz na kilkanaście/kilkadziesiąt lat, więc warto dobrze przemyśleć jakie oświetlenie schodów wybrać. Najlepiej takie, które łączy użyteczność i energooszczędność (tak ważną w dzisiejszych czasach).  Późniejsze zmiany koncepcji i przerabianie mogą być czasochłonne i kosztowne.

Skonfiguruj oświetlenie na schodach
Jeżeli potrzebujesz oświetlenia schodów taśmami LED, to skorzystaj z konfiguratora, a my przygotujemy dla Ciebie bezpłatną wycenę. Tworzymy zestawy LED na wymiar stopni schodowych z dowolną barwą świecenia i kolorami opraw.
Skonfiguruj

W następnej części dowiesz się dokładniej o wadach i zaletach poszczególnych sposobów.