Jeśli nie przewidzieliśmy oświetlenia na stopniach najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie górne np. lampy umieszczone na suficie nad schodami. Bądź kinkiety na ścianie klatki schodowej.

Kinkiet na klatkę schodową

fot. kinkiet tradycyjny Columbus

 

Oświetlenie górne to najczęstszy wybór tradycjonalistów. Ale czy najlepszy?

Zaletą jest to, że oświetlenie górne – tradycyjne jest stosunkowo tanie (pod warunkiem, że wybierzemy ekonomiczne modele kinkietów) i zapewnia silne doświetlenie całej klatki schodowej. Więc nie tylko schodów. Skutecznie sprawdzi się w domach w stylu vintage.

Kompleksowe i popularne rozwiązanie, ale wiąże się z wyższymi kosztami na energię elektryczną (jeśli używamy tradycyjnych żarówek). Należy pamiętać także o konieczności częstej wymiany żarówek. W przypadku lampy umieszczonej wysoko na suficie nad klatką schodową wymiana stanowi nie lada wyczyn. A poza tym, oświetlenie całej klatki schodowej może przeszkadzać domownikom, którzy lubią wieczorami oglądać telewizję w ciemnościach. I nie chcą być rozpraszani mocnym światłem na klatce schodowej.

Nowoczesne kinkiety na klatkę schodową

fot. nowoczesne kinkiety TORCH

Ważne

I w końcu, czy na pewno potrzebujesz za każdym razem włączać oświetlenie górne, żeby przez chwilę przejść się po schodach?

W kolejnym wpisie zajmiemy się oświetleniem punktowym schodów.