Zastanawiasz się, dlaczego zasilacz LED nie działa i jakie są tego możliwe przyczyny? Postaramy się w skrócie odpowiedzieć na te pytania w poniższym wpisie. I doradzić, co zrobić w sytuacji, gdy odkryjesz już powód kłopotów z zasilaniem.
Taśma LED najprawdopodobniej nie jest przyczyną
Przyjmijmy, że posiadamy zestaw składający się z: zasilacza LED i taśmy LED. Zestaw przestał działać. W „99%” możemy wykluczyć taśmę LED, gdyż jest bardzo mało prawdopodobne, że przepaliła się nagle cała taśma (chyba, że podłączymy ją bezpośrednio pod 230V 😉 – ale to co innego. ).
Sprawdzamy napięcie na zasilaczu przy pomocy multimetru
Przyczyną tego problemu najprawdopodobniej będzie zasilacz LED. Po podłączeniu do wejścia INput zasilacza 230V na jego wyjściu OUTput powinno być stałe napięcie 12V. Czy tak faktycznie jest, możemy sprawdzić za pomocą multimetru (miernika).
Jeśli na wyjściu miernik nic nam nie wykaże, pewne jest, że zasilacz LED nie przepuszcza napięcia 12V DC na wyjście. Co może być przyczyną?
Dlaczego zasilacz LED nie działa? Przyczyny
Przyczyn może być kilka. Możliwe mogło nastąpić przepięcie w sieci, co spowodowało przepalenie się bezpiecznika w zasilaczu. Inną przyczyną może być to, że awarii uległy podzespoły zasilacza, takie jak: kondensatory, cewki lub stabilizatory. W budowie zasilacza jest wiele elementów, dlatego dokładne zdiagnozowanie, co dokładnie się popsuło, nie jest proste i należy mieć dużą znajomość układów elektronicznych.
Co zrobić w sytuacji, gdy zasilacz LED nie działa?
Jeżeli okazało się, że Twój zasilacz LED nie działa i produkt posiada gwarancję, to należy oddać go na reklamację.
12 komentarzy
Witam,
Mam problem z włączeniem/wyłączeniem taśmy LED. Muszę klikać coraz więcej razy aby wyłączyć lub wyłączyć taśmę. Wyeliminowałem zasilanie samego wyłącznika gdyż jest nowa bateria. Gdy bateria się rozładowuje to jest taki sam objaw. Ale to nie to. Jaka może być przyczyna?
Trochę ciężko nam się wypowiedzieć nie znając dokładnego modelu sterownika. Wszystko wskazuje na to, że uszkodzony jest sam przycisk.
Witam czy długość taśmy LED zasilanej z obu stron długim odcinkiem DC może nieść ze sobą spalenie zasilacza lub taśmy?
Panie Piotrze,
Nie, jeśli mamy dłuższe odcinki taśmy LED i jeden zasilacz to nie powinno być problemów. Tworzymy w ten sposób obwód zamknięty. Taśma LED dzięki temu może być poand 2x dłuższa bez spadków napięcia.
Więcej o spadkach napięcia znajdzie Pan w tym wpisie: https://www.blog.soled.pl/jak-zapobiegac-spadkom-napiecia-tasm-led/
Witam. Co może być przyczyną nagłego wyłączenia sie oświetlenia ledowego zamontowanego pod szafka? Chodzi o to, że w części mieszkania wybiły korki i wtedy właśnie oświetlenie ledowe zaczęło migać i całkiem zgasło. W tej chwili nie działa już całkiem. pProszę o podpowiedź co mogło się stać Dziękuję.
Witam. W tej sytuacji jest kilka możliwych rozwiązań. Możliwe, że uszkodzeniu uległ zasilacz lub sterownik. Z racji nagłej utraty zasilania mogło też dojść do rozprogramowania sterownika.
Witam, taśma led po włączeniu zapala się na sekundę i gaśnie, napięcie na zasilaczu jest, włącznik dotykowy
Dzień dobry, w takim wypadku pierwszym podejrzanym będzie zapewne włącznik. NA początek z pewnością spróbowałbym podłączyć taśmę LED bezpośrednio do zasilacza celem wykluczenia winy włącznika.
witam tasma led z oryginalnym zasilaczem swieci mocniej niz na innym zasilaczu takie samej mocy. Jak moze byc przyczyna?
Dzień dobry Pani Urszulo, niektóre zasilacze posiadają regulację napięcia – jeśli potencjometr będzie np. przykręcony i nie będzie pełnych 12V to taśma może świecić słabiej.
Dzień dobry
Podłączyłem odcinek ok 3m taśmy Led do zasilacza 100w który ma być docelowo pod całe oświetlenie regału ok 7m. Zasilacz wydaje dziwne dźwięki tj bzyczy.
Led świeci ale jest ten dziwny dźwięk z transformatora.
Co może być powodem?
Panie Piotrze, zazwyczaj winowajcą jest elektronika zasilacza np. kondensatory. Czy jest to nowy zasilaczy? Jaki jest to model?