Wykonując podwieszany sufit w domu czy lokalu, warto zastanowić się, w jaki sposób można zagospodarować wnękę, która powstanie wzdłuż niego. Najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem, jest umieszczenie w niej taśmy LED. Z tego wpisu dowiesz się, jak jak oświetlić wnękę w suficie.
Zmierz boki wnęki w suficie
W pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć wszystkie boki wnęki. Można w tym celu narysować ręcznie na kartce schemat, zaznaczając jednocześnie miejsce, w którym wyprowadzone jest zasilanie. Będzie to niezbędne do przygotowania oświetlenia LED sufitu na wymiar – z odpowiednimi długościami taśmy LED na poszczególnych bokach i odpowiednio dobranymi długościami przewodów.
Jaką taśmę LED do oświetlenia wnęki w suficie wybrać?
Mając wymiary sufitu, musimy zastanowić się nad rodzajem taśmy i kolorem jej świecenia. Do wyboru mamy taśmy LED jednokolorowe, np. białe zimne lub białe ciepłe lub wielokolorowe RGB sterowane pilotem, za pomocą którego możemy ustawić jeden wybrany kolor lub program zmian tych kolorów, np. migotanie czy przemijanie.
Jeśli zależy nam jednocześnie na wielu kolorów, jak i na czystym białym kolorze ciepłym lub zimnym, powinniśmy wybrać taśmę RGBW. W przypadku każdej z taśm niezbędny jest zasilacz LED zmieniający napięcie 12V z taśmy na napięcie 230V, które mamy w naszym domu. W przypadku taśmy RGB i RGBW konieczne będzie zastosowanie sterownika z pilotem.
Jak oświetlić wnękę w suficie? Montaż
Mając wszystkie niezbędne elementy, przystępujemy do montażu takiego zestawu oświetlenia na naszej wnęce sufitowej. Taśma LED posiada na odwrocie pasek samoprzylepny. Wystarczy więc go tylko odkleić i przykleić taśmę bezpośrednio do płyty gips karton bądź innej, która stworzyła nam podwieszany sufit. Montując taśmę w ten sposób możemy wybrać taśmę LED w silikonie – dzięki temu między diody nie dostanie się kurz oraz inne zanieczyszczenia.
Chcąc przedłużyć trwałość naszego zestawu, warto zdecydować się na aluminiowy profil LED, który przymocujemy do wnęki, a dopiero w niego wkleimy taśmę LED. Dzięki zastosowaniu profilu, ciepło z taśmy będzie lepiej odprowadzane. A do taśmy nie będzie dostawał się kurz, co może wpłynąć pozytywnie na długość świecenia naszego zestawu.
Gdzie ukryć zasilacz LED i sterownik RGB?
Zasilacz led i sterownik możemy położyć bezpośrednio na półce wokół wnęki lub zrobić na nie rewizję w suficie. Jest to elektronika, która przede wszystkim powinna mieć wentylację. A po drugie powinniśmy zapewnić sobie łatwy dostęp do tych urządzeń w przypadku jakiejś awarii. Wybierając taśmę wielokolorową zwróćmy uwagę, aby sterownik miał sterowanie radiowe RF. Dzięki temu bez problemu będzie działał z pilotem przez ścianę czy sufit i może zostać schowany w niewidocznym miejscu, nie psując estetyki sufitu.