Wykonując podwieszany sufit w domu czy lokalu, warto zastanowić się, w jaki sposób można zagospodarować wnękę, która powstanie wzdłuż niego. Najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem, jest umieszczenie w niej taśmy LED. Z tego wpisu dowiesz się, jak jak oświetlić wnękę w suficie.

jak oświetlić wnękę w suficie

 

Zmierz boki wnęki w suficie

W pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć wszystkie boki wnęki. Można w tym celu narysować ręcznie na kartce schemat, zaznaczając jednocześnie miejsce, w którym wyprowadzone jest zasilanie. Będzie to niezbędne do przygotowania zestawu oświetlenia LED sufitu na wymiar – z odpowiednimi długościami taśmy LED na poszczególnych bokach i odpowiednio dobranymi długościami przewodów.

WażneJeśli taśmę LED zamierzamy przykleić do wnęki skierowaną w górę na sufit należy pamiętać, że w tym położeniu nie możemy zagiąć jej na rogach. W tym celu należy zastosować na rogach łączenie przewodem. 2-żyłowym w przypadku taśm LED jednokolorowych. A 4-żyłowym przy taśmach LED RGB i 5-żyłowym dla taśm RGBW.

Jaką taśmę LED do oświetlenia wnęki w suficie wybrać?

Mając wymiary sufitu, musimy zastanowić się nad rodzajem taśmy i kolorem jej świecenia. Do wyboru mamy taśmy LED jednokolorowe, np. białe zimne lub białe ciepłe lub wielokolorowe RGB sterowane pilotem, za pomocą którego możemy ustawić jeden wybrany kolor lub program zmian tych kolorów, np. migotanie czy przemijanie.

Jeśli zależy nam jednocześnie na wielu kolorów, jak i na czystym białym kolorze ciepłym lub zimnym, powinniśmy wybrać taśmę RGBW. W przypadku każdej z taśm niezbędny jest zasilacz LED zmieniający napięcie 12V z taśmy na napięcie 230V, które mamy w naszym domu. W przypadku taśmy RGB i RGBW konieczne będzie zastosowanie sterownika z pilotem.

 

Jak oświetlić wnękę w suficie? Montaż

Mając wszystkie niezbędne elementy, przystępujemy do montażu takiego zestawu oświetlenia na naszej wnęce sufitowej. Taśma LED posiada na odwrocie pasek samoprzylepny. Wystarczy więc go tylko odkleić i przykleić taśmę bezpośrednio do płyty gips karton bądź innej, która stworzyła nam podwieszany sufit. Montując taśmę w ten sposób możemy wybrać taśmę LED w silikonie – dzięki temu między diody nie dostanie się kurz oraz inne zanieczyszczenia.

Chcąc przedłużyć trwałość naszego zestawu, warto zdecydować się na aluminiowy profil LED, który przymocujemy do wnęki, a dopiero w niego wkleimy taśmę LED. Dzięki zastosowaniu profilu, ciepło z taśmy będzie lepiej odprowadzane. A do taśmy nie będzie dostawał się kurz, co może wpłynąć pozytywnie na długość świecenia naszego zestawu.

 

Gdzie ukryć zasilacz LED i sterownik RGB?

Zasilacz i sterownik możemy położyć bezpośrednio na półce wokół wnęki lub zrobić na nie rewizję w suficie. Jest to elektronika, która przede wszystkim powinna mieć wentylację. A po drugie powinniśmy zapewnić sobie łatwy dostęp do tych urządzeń w przypadku jakiejś awarii. Wybierając taśmę wielokolorową zwróćmy uwagę, aby sterownik miał sterowanie radiowe RF. Dzięki temu bez problemu będzie działał z pilotem przez ścianę czy sufit i może zostać schowany w niewidocznym miejscu, nie psując estetyki sufitu.

 

Przykładowo podświetlone wnęki w sufitach

taśma LED biała w salonie - wizualizacja nowoczesnego pomieszczenia z kącikiem telewizyjnym i wypoczynkiem

taśma LED do podświetlenia sufitu

oświetlenie białe ciepłe na suficie podwieszanym w nowoczesnym salonie w stylu industrialnym, światło pada na ścianę z cegły, na wprost stoi kanapa czarna wraz ze stolikiem, z lewej strony wypoczynku znajduje się lampa stojąca oraz metalowo-drewniany regał, zaś z prawej strony widza widzimy stolik z białymi krzesłami, na ścianie wiszą obrazy kota oraz kosmonauty

oświetlenie LED sufitu w sali weselnej

taśma LED biała zimna na suficie oświetla fototapetę abstrakcyjną w nowoczesnej jasnej sypialni, z prawej widzimy łóżko z pościelą z czarne kropki, obok łóżka znajduje się niska szafka nocna ze świeczką oraz komoda, meble biało-drewniane, najbliżej widza stoi koszyk w wiklinowym stylu z grafitowym kocem

InfoJeśli wiesz już, jak oświetlić wnękę w suficie, możesz wypełnić nasz konfigurator, a my wykonamy Ci gotowy, połączony i zaprogramowany zestaw, który szybko i bezproblemowo zamontujesz na swoim suficie. Możesz też wybrać gotowe zestawy do oświetlenia sufitu dostępne w naszym sklepie internetowym.