Wybór taśm LED jest ogromny, można się w tym zagubić, szczególnie jeśli nie mamy fachowej wiedzy. A im większy wybór, tym decyzja staje się trudniejsza. Dlatego tym razem przedstawimy 4 błędy, których powinieneś unikać wybierając taśmę LED.

4 błędy, których powinieneś unikać wybierając taśmę LED - napis na tle zdjęcia taśmy ledowej

 

1# Błąd: Nieodpowiednio dobrane IP w stosunku do miejsca montażu taśmy LED

Gdy miejsce, w którym będziemy montować taśmę LED, na pewno nie będzie narażone na wilgoć lub nie będzie posiadać bezpośredniego kontaktu z wodą, to nie ma potrzeby montować taśmy z powłoką silikonową IP44. Spokojnie wystarczy IP20. W razie czego lepiej użyć profilu aluminiowego przeznaczonego do taśmy LED zamiast inwestować w taśmę o wyższym IP.

taśma LED w profilu z zasilaniem

 

2# Błąd: Montaż taśmy LED w silikonie w profilu aluminiowym

Nie należy montować taśmy LED w silikonie w profilu aluminiowym. Gdy dociśniemy taśmę w silikonie osłonką z profilu, spowoduje to dużo większe „grzanie się” taśmy. Co przyczyni się jednocześnie do bardzo szybkiego przepalania diod na taśmie LED.

taśma led w silikonie

 

3# Błąd: Zakup taśm LED o niepokojąco niskiej cenie

Najtańsza taśma LED posiada bardzo cienkie podłoże – przez co temperatura pracy diod LED jest wyższa, a co za tym idzie – może spowodować dużo szybsze przepalenie się taśmy.

WażneDlatego nie zawsze należy się kierować tylko najniższą ceną, gdyż taka oszczędność może potem się na nas zemścić.

 

4# Błąd: Niewłaściwy wybór rodzaju diod do potrzeb i zastosowań

Przed zakupem taśmy LED warto dokładnie przemyśleć do czego nam jest ona potrzebna. W jakim miejscu ją zastosujemy, jaki efekt chcemy uzyskać, co chcemy nią podświetlić. Jeżeli taśma LED jest nam potrzebna jedynie do dekoracji np. efektownych podświetleń, to taśma o diodach 3528SMD lub 2835SMD będzie wystarczająca. Modele SMD3528 pobierają tylko 4,8W/m, a do tego są tańsze.

oświetlenie białe ciepłe na suficie podwieszanym w nowoczesnym salonie w stylu industrialnym, światło pada na ścianę z cegły, na wprost stoi kanapa czarna wraz ze stolikiem, z lewej strony wypoczynku znajduje się lampa stojąca oraz metalowo-drewniany regał, zaś z prawej strony widza widzimy stolik z białymi krzesłami, na ścianie wiszą obrazy kota oraz kosmonauty

Jeżeli jednak potrzebujemy taśmy LED do miejsc, w których oświetlenie musi być dużo bardziej wydajne, należy wybrać taśmy z diodami 5050SMD lub 5630SMD.

taśma LED 5630

Pobierają one odpowiednio 14,4W/m oraz 18W/m, ale dostarczą nam więcej światła. Polecane do oświetlenia użytkowego np. do oświetlenia blatu kuchennego czy biurka.

drewniana kuchnia z taśmą LED o barwie świecenia białej ciepłej

 

Znasz 4 błędy, których powinieneś unikać wybierając taśmę LED, a dalej masz wątpliwości?

Info

Jeśli pomimo tego poradnika, w którym poznałeś 4 błędy, których powinieneś unikać wybierając taśmę LED nadal czujesz się niepewnie i nie wiesz jaki produkt kupić, skorzystaj z naszej pomocy. Napisz na: soled@soled.pl, opisz, do czego potrzebujesz oświetlenia LED, jaki efekt chcesz uzyskać lub gdzie zastosować paski ledowe, a nasi konsultanci dobiorą odpowiednią taśmę LED do Twoich potrzeb.