Profil LED jest nieodzownym elementem wielu zestawów oświetlenia. Oprócz oczywistej funkcji wizualnej stanowi świetne zabezpieczenie przed czynnikami fizycznymi jak np. uszkodzenie mechaniczne czy – w przypadku niektórych modeli – przed parą wodną. Profil LED pozwala także na wydłużenie czasu świecenia taśmy. Profile świetnie odprowadzają ciepło, które może być przyczyną przepalania się diod. W tym wpisie dowiesz się jak zamontować profil LED.

jak zamontować profil LED? Poradnik. Napis na zdjęciu profilu LED SO-micro

 

Od czego zacząć montaż profilu LED?

Na początek należy przyjrzeć się budowie profilu LED. Główną częścią profilu, w której finalnie montujemy taśmę, zajmujemy się na początku.

profil LED rozłożony na na części: profil aluminiowy, osłonka mleczna, zaślepki

WażneBARDZO WAŻNE jest to, że w przypadku profili wpuszczanych we frez trzeba równocześnie instalować zaślepki.

 

Kilka sposobów montażu profilu LED

Tę część profilu montujemy adekwatnie do danego materiału.

 

Wkręty

Możemy użyć wkrętów (wtedy będziemy potrzebowali dodatkowych otworów (standardowy wkręt nie przewierci się przez aluminium). Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie pracy, możemy zastosować tzw. wkręty samo-wiercące.

wkręt do profilu LED

 

Klej montażowy lub taśma klejąca

Jeśli jednak mamy do czynienia z materiałami trudniejszymi w obróbce np. betonem, będziemy potrzebowali innej techniki. Znacznie lepiej sprawdzi się tutaj klej montażowy lub porządna piankowa, dwustronna taśma klejąca.

WażneW przypadku kleju bardzo ważne jest przestrzeganie czasów schnięcia. Niekiedy potrzebne będzie dodatkowe zabezpieczenie/podpórka. Taśma klejąca jest mniej wymagająca, jednak ją też powinniśmy solidnie docisnąć przy instalacji.

 

Jak zamontować profil LED wraz z taśmą LED?

Gdy główna część profilu jest zamontowana, możemy wkleić taśmę LED do środka. Pamiętamy, że taśma LED posiada pasek dwustronnej taśmy klejącej, więc tu nie powinno być problemów. Ważne jest, by zabezpieczyć taśmę. „Opadająca” taśma LED może stykać się z plastikową osłonką – powoduje to przegrzewanie i skrócenie żywotności tego komponentu.

 

Montaż osłonki w profilu LED

Ostatnim krokiem jest montaż osłonki. W większości przypadków wystarczy ją wcisnąć. Jeśli zrobiliśmy do dobrze usłyszymy charakterystyczny klik. W przypadku niektórych profili np. odpornego na parę profilu SO-HR dodatkowo należy zabezpieczyć go silikonem bezbarwnym sanitarnym. Dlatego też należy zapoznać się z instrukcją montażu.

profil LED SO-HR

Zaślepki w profilu LED

Ostatnim krokiem będą zaślepki, o ile ich wcześniej nie zainstalowaliśmy.
Tak przygotowany profil zabezpieczy taśmę LED i poprawi efekt wizualny.

 

InfoProfile kupisz w naszym sklepie internetowym: Profile LED do taśm LED