Planowanie budowy domu to chyba najtrudniejsza kwestia. Mamy obecnie tak wiele możliwości. Setki projektów, tysiące rozwiązań, miliony produktów. Przebieramy wśród pomysłów, inspiracji, katalogów i ofert podwykonawców. Zniechęcamy się formalnościami. A do tego zazwyczaj budowa domu to coś, co planujemy i robimy pierwszy raz w życiu, więc mamy wiele obaw i niepewności. W tym wpisie przedstawię Ci kilka wskazówek planowania budowy, którymi sam się kierowałem.
Dwie kluczowe zasady na start planowania budowy domu
Na początek zaprezentuję Ci dwie podstawowe zasady, którymi kierowałem się przy realizacji całej budowy:
- Spiesz się powoli, czyli mądrze.
- Czerp z doświadczenia projektantów i podwykonawców. Wyprzedzaj fakty czyli pytaj i planuj.
Wiem, że brzmi to jak rady dobrego wujka, ale nie wyobrażam sobie lepszego przykładu jej zastosowania.
Przemyśl dwa razy, żeby „nie gasić pożarów” i nie naprawiać błędów, których na pewno nie unikniesz, ale możesz je zniwelować praktycznie do zera. Z tymi błędami wiążą się dodatkowe koszty lub opóźnienie budowy.
Internet to tylko inspiracja, sam podejmujesz ostateczne decyzje
Internet (tak, nasz blog również;)) traktuj jako inspiracje do wykończenia wnętrz, a nie ostateczną bazę wiedzy o procedurach urzędowych, materiałach budowlanych itp.
Dlaczego?
Możesz inspirować się i przeglądać pomysły, projekty, produkty, ale potem staraj się sam podejmować świadome decyzje kierując się własną intuicją oraz potrzebami, a nie aktualną modą i reklamami produktów, których akurat Ty może wcale nie potrzebujesz : )
Nikt nie wie lepiej niż Ty sam, czego potrzebujesz, jak chcesz, by wyglądał Twój dom, jaki masz styl życia, jak Twoja rodzina będzie chciała spędzać czas, jakie macie gusta i preferencje. Dom ma podobać się przede wszystkim Tobie i Twojej rodzinie oraz być użyteczny – po prostu pasować do Waszego stylu życia.
Z kolei procedury czy potrzebne dokumenty mogą się nieznacznie różnić w gminie czy innym urzędzie. A to urząd jest najlepszym miejscem, by uzyskać tego typu informacje.
Nie bój się pytać i ufać ekspertom w swoich dziedzinach
Zadawaj pytania projektantowi/podwykonawcy/urzędnikowi o przyszłe etapy budowy i procedury przez co zaoszczędzisz czas i zweryfikujesz informacje na ten sam temat, lecz z różnych źródeł.
Na pewno spotkasz się z sytuacjami, gdzie zdanie projektanta (np. przyłącza wody) różni się od zdania wykonawcy na ten sam temat. Da Ci to do myślenia, zgłębisz temat i podejmiesz właściwą decyzję.
Przeczytaj kolejny wpis z cyklu Dziennik Budowy Domu: https://www.blog.soled.pl/projekt-domu-jednorodzinnego-gotowy-katalogu-indywidualny/