W tym wpisie przedstawię szereg informacji, które odpowiedzą na pytanie – jak zamontować taśmę LED, a dokładnie jak montować oświetlenie oparte na taśmie LED i profilach.

jak zamontować taśmę LED

 

Wybór odpowiedniej klasy szczelności IP taśmy LED

Zanim dowiesz się, jak zamontować taśmę LED, to najpierw skupimy się na wyborze odpowiedniej taśmy LED. Nie chodzi tu oczywiście o barwę światła, ale o klasę szczelności. Jeśli decydujemy się na montaż taśmy LED bez profilu, to istotne będzie miejsce instalacji. Jeśli jest możliwość, że na instalację będzie działała np. para wodna, należy wybrać produkt o klasie szczelności IP44 lub wyższej.

Dowiedz się więcejZastanawiając się nad wyborem taśmy warto zajrzeć do innego naszego wpisu, gdzie przedstawiamy inne – warte rozważenia – parametry: Różnice między taśmami LED.

 

Sposoby na zaginanie taśmy LED na rogach

Kolejną ważną kwestią jest kształt podświetlenia jaki chcemy uzyskać. Położona taśma ledowa zgina się wyłącznie w jednej płaszczyźnie. Jeśli podświetlamy np. sufit podwieszany, to dobrze jest połączyć kolejne odcinki taśmy przewodem na rogach. To pozwoli na uzyskanie dowolnego kąta.

połączenie taśmy LED przewodem na rogach

Połączenie taśmy LED przewodem na rogach

 

W przypadku mniejszych zagięć świetnie sprawdzi się taśma LED S-Shape. Dzięki nietypowemu kształtowi podłoża, uzyskanie mniejszych kątów bez lutowania nie będzie żadnym problemem.

Taśma LED S-shape

Taśma LED S-Shape

 

Warto zamontować taśmę LED w profilu

Oprócz taśmy często potrzebujemy profilu. O ile to możliwe, warto wybierać profil aluminiowy. Oprócz funkcji radiatora – odprowadzanie ciepła, stanowi on ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zwiększy estetykę całego podświetlenia. Decydując się np. na instalacje oświetlenia schodów bez profili LED, narażamy się na niepotrzebne uszkodzenia spowodowane podczas chodzenia po schodach.

Dowiedz się więcejO montażu profilu LED napisaliśmy w innym naszym wpisie: Jak zamontować profil LED?.

 

Jak zamontować taśmę LED? Instrukcja montażu

Montaż samej taśmy nie będzie już problemem. Prawie każda taśma posiada na odwrocie pasek taśmy samoprzylepnej. Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu profilu możemy nakleić taśmę np. w profil LED. Ważne jest to, aby przed instalacją sprawdzić czy nie zostawiliśmy ostrych opiłków aluminium po nawierceniu profilu. Jeśli profil jest czysty, odklejamy papier zabezpieczający i przyklejamy pasek LED. Jeśli z jakiegoś powodu nie ufamy fabrycznym metodom mocowania taśmy, to możemy zastosować dwustronną taśmę żelową.

Taśma samoprzylepna na taśmie LED

Taśma samoprzylepna na taśmie LED

 

Jak ciąć taśmę LED, by jej nie uszkodzić?

Czasami końcówka taśmy LED jest zbyt długa. W tym przypadku także nie ma problemu. Taśmę można przyciąć nawet zwykłymi nożyczkami. Ważne jest to, aby ciąć TYLKO w zaznaczonych miejscach. Inaczej cała sekcja nie będzie świecić.

Punkty cięcia taśmy LED

Punkty cięcia taśmy LED

 

Zaplanuj wcześniej miejsce na ukrycie zasilacza LED i ew. sterownika

Ostatnim tematem, na który warto zwrócić uwagę, jest odpowiednia ilość miejsca. O ile sama taśma nie zajmie dużo przestrzeni, to warto zaplanować punkt, w którym umieścimy zasilacz, a czasami też sterownik. Są to elementy niezbędne do prawidłowego działania instalacji.

 

 

Podsumowanie

Jak miałeś okazję przeczytać – samo zainstalowanie taśmy LED nie jest trudne. Większych trudności może nastręczyć przygotowanie całego zestawu. Tutaj też nie ma powodów do zmartwień.

InfoOferujemy gotowe zestawy do podświetlenia kuchni, schodów i sufitów, które skonfigurujesz na wymiar przy pomocy konfiguratorów: Zestawy oświetlenia sufitu na wymiar / Zestawy oświetlenia schodów na wymiar / Zestawy oświetlenia kuchni na wymiar.